Speech 6

Print

2018 SPEECH FESTIVAL

WEDNESDAY 28 FEBRUARY

 

MAIN HALL

Adjudicator – Cally Foster

 9.30 a.m.

49 Choral Speaking Non Prizewinners 8-11 years                Trodden Cup

(a) "Sir Brian Botany" by A A Milne (b) Own Choice

1st          Hart Memorial Primary School                                        88

 

44B Choral Speaking Primary Schools 8 years & under  Erica Veerkamp Cup

(a) "The Rules that Rule the School" by John Foster (b) Own Choice

1st          Kings Park Primary School                                             91

2nd         Dungannon Primary School P4/P5                                 90

 

45B Choral Speaking Primary Schools 9-11 years   Ulster Teachers Union Cup

(a) “The Dragon Who Ate Our School" by Nick Toczek (b) Own Choice

1st          Maralin Primary School                                                   90

2nd         Dungannon Primary School P7                                       89

 

11 Set Test Pieces Girls 8 years                                        Cousins Cup

"Poor Horace" by June Rodgers

1st          Molly Leeman                                                                   90

2nd         Elsa Hughes, Annie McEvoy, Paige McKee,                    88

            Jemima Harris & Orla McAtamney

3rd          Harriet McClelland, Sophie Toal & Katie Gribben             87

 

2.00 p.m.

29A Prose Reading 12-15 years                                             Medal

1st          Jonathan Reid                                                                  89

2nd         Kathryn Morton & Amelia Campbell                                 88

3rd          Dia McCrory, Emily McKeown & Rachel Cahoon             87

 

79B Solo Mime 9-11 years                                                         Jake Cup

1st          Cala McCrory                                                                   88

2nd         Ellie Reynolds                                                                  87

3rd          Polly Cochrane  & Myles Coulter                                     86

 

110 Monologue                                                                         MEDAL

1st          Amelia Bell                                                                        89

2nd         Katie Haughian                                                                 88

3rd          Elsa Hughes & Moya McGrane                                        87

 

7.00 p.m. 

29B Prose Reading 16 years plus                                          Twinem Cup

1st          Kerry Black                                                                         87

2nd         Katie Turner & Joy Campbell                                             86

 

75 Dramatic Duologue 12-15 years                                   Robin Black Cup

1st          Sam Anderson & Jake Doyle                                             88

2nd         Catherine Lonsdale & Mia Downey                                    87

3rd          Emily McKeown & Zara Freeburn                                      86

 

76 Dramatic Duologue 16 years & over            Rosa & Drew Frazer Cups

1st          Lily McClatchey & Amy Armstrong                                 91

2nd         Cuan Hosty Blaney & Anna Murphy6                             90

 

 

MINOR HALL

Adjudicator – Susan Mackay MINOR HALL

2.00 p.m.

68A Irish Poet 8 years and under                                Jodie Cup

1st      Eimear Brown                                                           88

2nd         Evie Hughes                                                             87

3rd          Faith Ferris                                                               86

 

 63A Prize Winner 7-8 years                                         Jenny Wren Cup

Competitors who have won 1st or 2nd Prize at any Festival

1st          Evie Hughes                                                             88

2nd         Tom Hendren & Jude Hill                                         87

3rd      Seth Cochrane                                                         86

 

96 Traditional Poem 9-11 years                                     Byrne Cup

1st          Cala McCrory                                                           89

2nd         Katie Haughian                                                        87

3rd          Annie Tiffney                                                            86

 

7.00 p.m.

57A Inventive Story Telling 12-15 years                         Medal

Adjudicators Choice

1st          Daniel Vennard                                                       86

2nd         Dia McCrory                                                            85

 

84 Favourite Poem 12-15 years                                      Erin White Cup

1st          Jonathan Reid                                                         89

2nd         Mia Downey                                                            87

3rd          Dia McCrory & Lola Morton                                    86

 

103 Sonnet 15 years and over                                         Medal

1st          Brendan Donnelly                                                    92

2nd         Cuan Hosty Blaney                                                  86

3rd      Anna Murphy                                                           85

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Speech Wed 28 Feb. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.