Speech 4

Print
2018 SPEECH FESTIVAL
 
MONDAY 26 FEBRUARY

 

MAIN HALL

Adjudicator – Cally Foster

9.30 a.m.

30A Primary Schools Girls Primary 1                              Muriel Todd Cup

"Mice" by Rose Fylman

1st          Erin Lawerence                                                                   88

2nd         Savannah M Clelland, Evie Murray,                                    87

            Lily King & Thalia Cummings

3rd          Lorelia Bradley, Urte baublyte, Molly McLorn                     86

            & Emily Bingham

  

35A Primary Schools Boys Primary 4                                      Medal

"Dear Mum" by Brian Patten

1st          Seth Martin                                                                          88

2nd         Daniel Rankin, Duncan McDonald & Ethan Evans             87

3rd          Joshua Quin, Lewis Irwin & Sam Sloan                              86

 

 

2.00 p.m.

14 Set Test Pieces Girls 9 years                                              Caulhill Cup

"A Small Dragon" by Brian Patten

1st          Hannah Perry                                                                      88

2nd         Alicia Salt & Ellie Sands                                                      87

3rd          Polly Cochrane & Hannah Allen                                         86

 

100A Character Study 12-15 years                            High Street Mall Cup

1st          Jodie Simmons                                                                  87

2nd         Odhran Livingstone                                                           86

3rd          Jake Doyle                                                                         85

 

100B Character Study 16 years & over                                    Medal

1st          Anna Murphy                                                                    88

2nd         Lily McClatchey                                                                87  

3rd          Brendan Donnelly & Niamh Donnelly                               86

 

7.00 p.m.

 

113 Musical Theatre Duologues - Junior 9-11 years                  Medals

1st          Annie Tiffney and Rosa Frazer                                         88

 

114 Musical Theatre Duologues – Intermediate 12-15 yrs        Medals

1st          Meadhbh McGrail & Orla McDowell

2nd         Emily McKeown & Zara Freeburn

3rd          Lauren Young & Noah Cochrane

 

74B Dramatic Duologue 9-11 years                          Margaret Aston Cups

TEST PIECE - Own Choice

1st          Rosa Frazer & Polly Cochrane                                         86

2nd         Olivia Delatorre and Cala McCrory                                   85

3rd          Cassie McKee and Emily Newport                                   84


114a Musical Theatre Duologues                                              Medals

1st          Lily McClatchey & Niamh Donnelly                                 92

2nd         Brendan Donnelly& Anna Murphy                                   88


MINOR HALL

9.30 A.M.

 

Adjudicator – Cally Foster

 

32A     Prmary School Boys Primary                            Medal

 "The Loney Dragon" by Theresa Heine

 1st          Henry Harrison                                                       86

 2nd         Alex Fitzsimmons                                                   85

 3rd          Oliver Woods & Theo Martin                                  84

 

 35B    Primary Schools Boys Primary 5                       Medal

 "The Visitor" by Jack Prelutsky

 1st          Ben McKeown                                                         87

 2nd         Daniel Wright                                                           86

 3rd          Oliver Woods                                                           85

 

2:00 pm

50A     Quick Study 8-9 years                                          Medal

 Adjudicators Choice

 1st        Alicia Salt                                                                85

 2nd         Cala McCrory                                                            84

 3rd          Sophie Toal                                                            83



53       Sight Reading 8-9 years                                        Loughhead Cup

 

Adjudicators Choice

1st          Elsa Hughes                                                             86

2nd         Alicia Salt                                                                  85

3rd          Rachel Parks                                                                        84

 

50B    Quick Study 10-11 years                  Portadown Locksmith Trophy

 Adjudicators Choice

 1st          Katie Vennard                                                          87

 2nd         Annie Tiffney                                                            86

 3rd          Sarah McKeown                                                      85

 

53B    Sight Reading 10-11 years    -         Craigavon and Banbridge Community Health and Social Services Trust Group

 

Adjudicators Choice                                                               

1st       Alex McAfee                                                            86

2nd         Annie Tiffney                                                            85

3rd          Olivia Delatorre                                                        84

  

51       Quick Study 12-15 years                                      Medal

 Adjudicators Choice

 1st          Jonathan Reid                                                         88

 2nd         Jodie Simmons                                                        86

 3rd          Evie Macdonald                                                       85

   

54       Sight Reading 12-15 years                                  Medal

 Adjudicators Choice

 1st          Jonathan Reid                                                         87                                       2nd         Daniel Vennard                                                       86

 3rd          Emily McKeown                                                      85

 


7:00 pm 

 

Adjudicator - Susan Mackay                                                                                                     

 85       Favourite Poem 16 years and over        Sandford Cup

 1st          Amy Armstrong                                                         90

 2nd         Katie Turner                                                              87

 3rd          Kerry Black                                                               86

 

52       Quick Study 16 years and over                             Medal

1st          Katie Turner                                                              88

2nd         Kerry Black                                                               86

3rd      Michael Morrow                                                        85

 

 

55       Sight Reading 16 years and over                         Medal

Adjudicators Choice

1st          Kerry Black                                                                88

2nd         Katie Turner                                                               87

3rd          Michael Morrow & Jack Wilson                                 86



Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Speech Mon 26 Feb. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.