Folk 7

Print

2019 IRISH FOLK DANCING RESULTS

SATURDAY 30 MARCH

 

 9.30 a.m.

 

Class

 1 LD Jig Under 6 Yrs

 

1st

 Ailidh Magill

      marks

2nd

 Sophia Jackson

      marks

3rd

 

      marks

 

Andrews Shield:  Ailidh Magill

 

Class

 2 Reel Under 6 Yrs

 

1st

 Ailidh Magill

      marks

2nd

 Elena O'Neill

      marks

3rd

 

      marks

 

Sadie McKeever Cup:  Ailidh Magill

 

Class

 7  Couples Under 7 Yrs

 

1st

 Kildara Team B

      marks

2nd

Deborah Anderson Team D 

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 7A  Team Dance Under 7 Yrs

 

1st

 Deborah Anderson Team A

      marks

2nd

 Kildara Team A & Deborah Anderson Team B

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 3  LD Jig

 

1st

 Lorna Magill

      marks

2nd

 Lile Farrell & Saorlaith Downey

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 4  Reel Under 7 Yrs

 

1st

 Lile Farrell

      marks

2nd

 Phoebe Rulov & Valentina Jordan

      marks

3rd

 

      marks

 

Clare McGarrity Cup:  Lile Farrell



Class

 5 Boys under 7

 

1st

 Mark McDonnell

      marks

2nd

 

      marks

3rd

 

      marks

 

Ruairi Hart Award:  Mark McDonnell



Class

 6 Treble Jig under 7 years

 

1st

 Valentina Jordan

      marks

2nd

 Phoebe Rulov

      marks

3rd

 

      marks

 

MINOR SECTION  UNDER 6-7 YRS AWARDS

 

The Mabel McCracken Cup:  Emma Gorman

The Susan Wilson Cup:  Sophia Jackson

The Elizabeth Donagh Trophy:  Elena O'Neill

McStravick Shield:  Laoise Owens

 

 

2.00 p.m.

 

 

Class

 57 Reel 17 Yrs and Over

 

1st

 Kaly Gault

      marks

2nd

 Gabrielle Geddis

      marks

3rd

 

      marks

 

Kathleen Turley Memorial Cup:  Kaly Gault



Class

 62 Three Hand Dance

 

1st

 Aisling Team A

      marks

2nd

 Tir Na n-Nog Team A

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 59 Treble Jig / Hornpipe

 

1st

 Shannon McCooe & Kerry Cudlip

      marks

2nd

 Rhiana Lilburn, Gabrielle Geddis & 

 Morag Stewart

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 61 Couples

 

1st

 Aisling Team A

      marks

2nd

 Tir Na n-Nag Team A

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 58 Single Jig / Slip Jig

 

1st

 Aoibeann Haughey & Anna McKibbin

      marks

2nd

 Caoimhe Lamb & Gabrielle Geddis

      marks

3rd

 

      marks

 

Loughgiel Cup:  Anna McKibbin


6.15 p.m.


 

Class

 SENIOR CHAMPIONSHIP

 

1st

Anna McKibbin

      marks

2nd

Gabrielle Geddis 

      marks

3rd

 

      marks

 

The William Faloon Perpetual Cup:  Anna McKibbin

The McKeever Cup Local:  Caoimhe Lambe



Class

 THE LORETO BREEN COMPETITION

 

1st

 Gabrielle Geddis

      marks

2nd

 

      marks

3rd

 

      marks

 

 

 

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Irish Folk Sat 30 March. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.