Folk 4

Print

2018 FOLK DANCE RESULTS

WEDNESDAY 11 APRIL


9.30 a.m.

JUVENILE SECTION

THE CURRAN CUP – Most Promising Local Dancer U10:

Winner – Aoife Farrell

THE RINGLAND SHIELD – Most Promising Dancer U10 and U11:

Winner – Niamh Taylor

THE McDADE TROPHY – Most Promising Local Dancer U 11:

Winner – Emily Murray

 

Class 22 – Reel PW – Under 10 yrs

1st            Cara Murphy

2nd          Ella Wilson & Ella McCrickard

 

Class 23 – Reel NPW – Under 10 yrs

1st         Grace Jackson

2nd      Lily McGuigan

 

Class 24 – Single Jig/Slip Jig PW – Under 10 yrs

1st        Cara Murphy & Amy Sloan

2nd      Imogen Heatherley & Ella McCrickard

 

Class 25 – LD Jig/Single Jig NPW – Under 10 yrs

1st           Grace Jackson

2nd          Besty McConnell

 

Class 26 – Treble Jig/Hornpipe PW – Under 10 yrs

1st            Ella McCrickard & Ella Wilson

2nd          Aimee Elliott, Cara Murphy & Aoibheann Donnelly

 

Class 26A – Treble Jig/Hornpipe NPW – Under 10 yrs

1st            Lily McGuigan

2nd          Grace Jackson & Rosie Brady

 

JUVENILE CHAMPIONSHIP – UNDER 10 YEARS

THE McGEOWN PERPETUAL CUP: Winner – Cara Murphy

Also THE JULIET STIRLING PERPETUAL CUP:     Winner – Amy Sloan

for the competitor living within 16 miles radius of Portadown gaining the highest marks in the championship (Winner Excluded)

 

1st       Cara Murphy

2nd      Ella McCrickard

 

2.15 p.m.

Class 28 – Couples 9 – 11 yrs

1st            Deborah Anderson Team C

2nd          Deborah Anderson Team B & Kildara Team D

 

Class 29 – Three Hand Dance – 9 – 11 yrs

1st            Deborah Anderson Team B

2nd          Tir Na n-Nog Team B

 

Class 30 – Team Dance – 9 –11 yrs

1st            Deborah Anderson Team A

2nd          Kildara Team A

 

Class 27 – Light Jig/Reel – Boys – 9 – 11 yrs                    McCrory Shield

1st            Ciaran Brown

 

Class 22A – Reel (1st & 2nd PW) – Under 11 yrs               McDade Trophy

1st            Katie Christie

2nd          Kayla McKenna

 

Class 23A – Reel (NPW) – Under 11 yrs                             McGeough Cup

1st            Ellie Poulter

 

Class 26B – Treble Jig/Hornpipe (1st & 2nd PW)

Under 11 yrs Hawthorne Shield: Winner – Grace McLean

1st            Ruby White & Grace McLean

2nd          Alice Joy Nesbitt, Kaite Christie & Molly Davies

 

Class 26C – Treble Jig/Hornpipe (NPW) – Under 11 yrs

1st            Eimear Gallagher

 

Class 25A – LD Jig/Single Jig NPW – Under 11 yrs           Sheelagh Conran Cup

1st            Ellie Poulter

 

7.00 p.m.

Class 24 A – Single Jig/Slip Jig PW – Under 11 yrs          

McCarron Cup: Winner – Katie Turner

1st            Eimile McCrory & Eva Woulahan

2nd          Aoife McKinney, Ruby White & Ffion Madden

 

JUVENILE CHAMPIONSHIP - UNDER 11 YEARS

COUNCILLOR H. McCOURT PERPETUAL CUP: Winner – Ruby White

Also

THE DODDS TROPHY for the competitor living within 16 miles radius of

Portadown gaining the highest marks in the championship (Winner Excluded)

Winners – Emily

 

1st       Ruby White

2nd      Katie Christie

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Irish Folk Wed 11 April. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.