Folk 3

Print

2019 IRISH FOLK DANCING RESULTS

TUESDAY 26 MARCH

9.30 a.m.

MINOR SECTION

 

Class 

8 Reel PW Under 8 Yrs

 

1st

 Emily Oakes

      marks

2nd

 Sienna Poli & Therese McAuley

      marks

3rd

 

      marks

Bonnie-Louise Driscoll Award:  Emily Oakes

 

 

Class 

9 Reel NPW Under 8 Yrs

 

1st

 Niamh Granleese

      marks

2nd

 Ava McEough

      marks

3rd

 

      marks

 

 

 

Class 

10 LD Jig/Single Jig PW Under 8 Yrs

 

1st

 Emily Oakes & Evie Fusco

      marks

2nd

 Erin O'Neill & Sienna Poli

      marks

3rd

 

      marks

 

 

 

Class 

11 LD Jig/Single Jib NPW Under 8 Yrs

 

1st

 Niamh Granleese

      marks

2nd

 Cliona McAtamney

      marks

3rd

 

      marks

 

 

 

Class 

12 Treble Jig PW Under 8 Yrs

 

1st

 Emily Oakes

      marks

2nd

 Sienna Poli

      marks

3rd

 

 

      marks

 

 

 

 

Class  

12A Treble Jig NPW Under 8 Yrs

 

1st

 Eva Moore

      marks

2nd

Harriet Davison 

      marks

3rd

 

      marks

 

 

 

2.00 p.m.

 

Class 

MINOR CHAMPIONSHIP Under 8 years 

 

1st

 Emily Oakes

      marks

2nd

 Sieanna Poli

      marks

3rd

 

      marks

The Irene McCann Perpetual Cup:  Emilhy Oakes

The Irene McCann Shield Local:  Phoebe Rulov

 

Class 

18 LD  Jig/Reel Boys - Under 8 & 9 Yrs

 

1st

 Fionn McKeever

      marks

2nd

 

      marks

3rd

 

      marks

Colin McMaster Trophy:  Fionn McKeever


Class

 19 Couples - 7-9 Yrs

 

1st

 Ballynafeigh Team B

      marks

2nd

 Ballynafeigh Team A

      marks

3rd

 

      marks

Ruby Telford Cups:  Ballynafeigh Team B

  

Class

 19A Three Hand Dance  - 7-9 Yrs

 

1st

 Aisling Team B

      marks

2nd

  Ballynafeigh Team A

      marks

3rd

 

      marks

 

 

Class

 20 Team Dance 7-9 Yrs

 

1st

 Kildara Team D

      marks

2nd

 Kildara Team B

      marks

3rd

 

      marks

 

 

Class

 13  Reel PW Under 9 Yrs

 

1st

 Mya Tokic

      marks

2nd

 Chloe McDowell & Kaithlin Doran

      marks

3rd

 

      marks

 Kerry Montgomery Sheild:  Mya Tokic

 

Class

 14  Reel NPW Under 9 Yrs

 

1st

 Andrew Keown

      marks

2nd

 Fionn McKeever & Isla Gillan

      marks

3rd

 

      marks

 

 

Class

 17 Treble Jig PW Under 9 Yrs

 

1st

 Kaitlin Doran

      marks

2nd

 Mya Tokic

      marks

3rd

 

      marks

 Ballynafeigh Award:  Kaitlin Doran

 


Class

 17A  Treble Jig NPW Under 9 Yrs

 

1st

 Aofie Downey

      marks

2nd

 Erin Killough

      marks

3rd

 

      marks

 

 

Class

 16 LD  Jig.Sigle Jig NPW Under 9 Yrs

 

1st

 Beatrix Coulter

      marks

2nd

 Isla Gillan

      marks

3rd

 

      marks

 

 7.15 p.m.


Class

 15  LD Jig / Single Jig PW Under 9 Yrs

 

1st

 Caitlin Cooper-Shele & Mya Tokic

      marks

2nd

 Ruby Curlett & Kaitlin Doran

      marks

3rd

 

      marks

 O'Loan Shield:  Mya Tokic

 

Class

 MINOR CHAMPIONSHIP Under 9 years

 

1st

 Mya Tokic

      marks

2nd

 Kaitlin Doran

      marks

3rd

 

      marks

The Irene McCann Perpetual Cup:  Mya Tokic

The Irene McCann Perpetual Cup Local:  Ruby Curlett

The Margaret Woods Trophy Most Promising Dancer:  Olivia O'Neill

The Patricia Best Trophy Most Promising Locan Dancer:  Beatrix Coulter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Irish Folk Tue 26 March . Designer Joomla templates. All Rights Reserved.