Folk 2

Print

2019 IRISH FOLK DANCING RESULTS  

MONDAY 25 MARCH

 10.00 a.m.

 

Class

 31  Reel PW

 

1st

 Katie Christie

      marks

2nd

 Erin Duffy

      marks

3rd

 

      marks

Judith Keyes Cup:  Katie Christie

 


Class

 32  Reel NPW

 

1st

 Bella McVey

      marks

2nd

 

      marks

3rd

 

      marks


 


Class

 33 Single Jig/Slip Jig PW

 

1st

Erin McFarland & Katie Christie

      marks

2nd

Emile McCrory, Leona Gilan, Ruby White & 

Erin Duffy

      marks

3rd

 

      marks

The Carolyn & Roslyn Buckley Cup:  Katie Christie

 


Class

 34 Single Jig/Slip Jig NPW

 

1st

 Bella McVey

      marks

2nd

 

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 35  Treble Jig/Hornpipe PW

 

1st

 Eimile McCrory & Ruby White

      marks

2nd

 Erin McFarland & Kayla McKenna

      marks

3rd

 

      marks

Judith Keyes Cup:  Ruby White

 


Class

 35A  Treble Jig/Hornpipe NPW

 

1st

 Aoife Madden

      marks

2nd

 Anna King

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 JUNIOR CHAMPIONSHIP Under 12 years

 

1st

 Katie Christie

      marks

2nd

 Ruby White & Erin Duffy

      marks

3rd

 

      marks

The Zephaniah Dancers Perpetual Cup:  Katie Christie

The Emma Grimley Perpetual Cup (Local):  Ruby White 



2.00 p.m.


Class

 37  Couples

 

1st

 Deborah Anderson Team B & 

Kathy O'Connor Team A

      marks

2nd

 Ballynafeigh Team A

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 38 Three Hand Dance

 

1st

 Kathy O'Connor Team A

      marks

2nd

 Innova Team A

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 39 Team Dance

 

1st

 Deborah Anderson Team A

      marks

2nd

 Kildara Team A & Deborah Anderson Team B

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 36 Treble Jig/Reel

 

1st

 Andrew Montgomery

      marks

2nd

 

      marks

3rd

 

      marks

Micheal Hart Cup:  Anbdrew Montgomery 



Class

 31A Reel PW

 

1st

 Zara Armstrong

      marks

2nd

 Evie McAnulty, Anna Tokic & Larissa Fleck

      marks

3rd

 

      marks

Jordan Cup:  Zara Armstrong 



Class

 33A Single Jig/.Slip Jig PW

 

1st

 Eve Gaile & Evie McAnulty

      marks

2nd

 Andrew Montgomery, Caoimhe Lee &

 Zara Armstrong

      marks

3rd

 

      marks

 



Class

 35B Treble Jig/Hornpipe PW

 

1st

 Larissa Fleck & Zara Armstrong

      marks

2nd

 Anna Tokic & Evie McAnutty

      marks

3rd

 

      marks

Carey Award:  Zara Armstrong 



6.30 p.m.


Class

 JUNIOR CHAMPIONSHIP Under 13 years

 

1st

 Evie McAnulty

      marks

2nd

 Zara Armstrong & Larissa Fleck

      marks

3rd

 

      marks

Councillor H McCourt Perpetual Cup:  Evie McAnulty

The Fleming Cup (Local):  Bethany Emerson

 

11 - 13 Yrs

The Dr Mackle Cup Most Promising Dancer:  Dayla McKenna

The Hamilton Cup Most Promising Local Dancer:  Erin McFarland

 

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Irish Folk Mon 25 March. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.