Folk 1

Print

2019 IRISH FOLK DANCING RESULTS

 SATURDAY 23 MARCH

   1.30 p.m.

Class

 64 LD Jig.Reel

 

1st

 Ailidh Magill

      

2nd

 Penny White & Sophia Jackson

 

3rd

 

 

Most Promosing Under 6 - Millenniunm Shield:  Ava Kelly 



Class

 65 LD Jig/Reel

 

1st

 Lorna Magill & Phoebe Rulov

      

2nd

 Sienna McRopberts, Beth Miller & Lile Farrell

 

3rd

 

 

Geralyn Mawhinney Cup:  Lorna Magill

 


Class

 66 Team dance

 

1st

 Deborah Anderson Team B

      

2nd

 Deborah Anderson Team A

      

3rd

 

      

 


Class

 67 LD Jig/Reel

 

1st

 Maisie Fox & Katie Toal

      

2nd

 Rhea McCann, Harriet Davison & Cara Weir

 

3rd

 

 

Clare O'Connor Award:  Maisie Fox



Class

 68 LD Jig/Reel

 

1st

 Cailia Mullan & Ruby Curlett

      

2nd

 Beatrix Coulter & Evie Dawson

 

3rd

 

 

 Daly Cup Most Promising Under 9 Yrs:  Beatrix Coulter



Class

 69 Team Dance

 

1st

 Kildara Team D

     

2nd

 Kildara Team A & Deborah Anderson Team A

 

3rd

 

      

 Festival Cup:  Kildara Team D



Class

 21  LD  Jig/Reel Under 9 yrs

 

1st

 Lexi Abraham & Rhea McCann

    

2nd

 Eva Haddock, Eilish Mairead McGrane & Anna Mullan

      

3rd

 

     

 


Class

 21A Novice Over 9 yrs

 

1st

 Sara Frizzell

     

2nd

 Abigail Walter & Katie Calvers

 

3rd

 

 



 

Class

 70 LD Jig/Reel/Single Jig

 

1st

 Madison Gray, Tara Dzurek & Lily Lambe

      

2nd

 Dayne Turkington, Beth Evans,

Emma Creaney & Paige McKee

      

3rd

 

      

 



Class

 70A  LD Jig/Reel/Single Jig

 

1st

 Megan Henderson, Aimee Elliott &

Amy Sloan

     

 

2nd

 Lucia Donnelly & Hannah Redmond

      

3rd

 

      

 



Class

 71   Team dance

 

1st

 Deborah Anderson Team A

      

2nd

 Kildara Team A & Deborah Anderson Team B

 

3rd

 

 

 


7.00 p.m.


Class

 72 Any Light Dance

 

1st

 Erin McFarland,d Ruby White & Molly Davies

     

2nd

 Aoife Madden, Sara Frizzell, Emily Murray & Rosie Mackle

 

3rd

 

 

 Pat McConville Trophy:  Ruby White



Class

 72A  Any Light Dance

 

1st

 Bethany Emerson, Lucy Toal & Evie McAnulty

      

2nd

 Katie Kells

 

3rd

 

 

Shelia Breen Memorial Cup:  Evie McAnulty 



Class

 73  Team dance

 

1st

 Deborah Anderson Team B

      

2nd

 Deborah Anderson Team A

 

3rd

 

 

 Festival Cup  -  Deborah Anderson Team B



Class

 74 Any Light Dance

 

1st

 Clara McAnulty, Alicia Connell &

 Abigail Gracey

      

2nd

 Molly Sloan, Clara McConvey,

Meida Rasperiunaite  & Fiona Mayes

      

3rd

 

      

Caitlin Bailey Memorial Cup:  Clara McAnulty

 


Class

 74A Any Light Dance

 

1st

 Shannon Doyle & Aimee McConville

    

2nd

 Molly Agnew

 

3rd

 

 

 Brian Coleman Cup:  Aimee McConville



Class

 75 Any Team dance

 

1st

 Deborah Anderson Team A

      

2nd

 Kildara Team A & Deborah Anderson Team B

 

3rd

 

 

  Festival Cup:  Deborah Anderson Team A



Class

76  Any Light Dance - Under 17 yrs

 

1st

 Nicole Harvey & Ellen Wilson

     

2nd

 Leah McDonald, Shauna McCann &

Aimee O'Connor

      

3rd

 

      

 

Class

 76A Any Light Dance - Over 17 yrs

 

1st

 Caoimhe Lambe & Meabh Turbitt

      

d

 Shannon McCooe

      

3rd

 

 

Caroline Clendinning Cup:  Caoimhe Lambe

 


Class

 77 Any Team dance

 

1st

 Deborah Anderson Team A

      

2nd

 

 

3rd