Dance 7

Print

2018 DANCE RESULTS

THURSDAY 3 MAY 

 

 9.30 a..m. MAIN HALL 

CLASS 3A BALLET SOLO 7-8 YEARS                                          Margaret Woods Cup

1st            Juliette Stewart                                                                     85

2nd          Arianna Mooney                                                                    84

3rd           Leah Wright                                                                           83

 

CLASS 5X CHARACTER SOLO 11-12 YEARS                    Mrs Edwin McClelland Cup

1st            Bethany Williamson                                                              86

2nd          Alisha Reilly                                                                           85

3rd           Zarah Freeburn                                                                     84

 

CLASS 54 LYRICAL DUET 7-10 YEARS                             Medals

1st            Juliette Stewart & Gemma Ward                                          86

2nd          Anya McAvicney & Jessica Doak                                          85

3rd           Justina Pakalinskyte & Cassie McNally                                 84

 

CLASS 22 TAP TRIO 10 YEARS AND UNDER                    Medal

1st            Ella Richardsosn, Gracie Smyth & Jessie Trimble                84

 

 

1.30 p.m.MAIN HALL 

CLASS 65 SONG & DANCE SOLO 11-12 YEARS               Meeting Place Shield

1st            Kirsten Ferguson                                                                  88

2nd          Aolife Hughes                                                                        87

3rd           Eve Cooper & Alisha Reilly                                                   86

CLASS 37 MODERN DUET 7-10 YEARS                             Byrne &Hanvey Cups (2)

1st            Sky Campbell & Colbi Fleming                                              86

2nd          Sarah McLaughlin & Grace McGrenaghan                            85

3rd           Ruby Bingham & Amelia Magee                                            84

 

CLASS 58 LYRICAL TRIO 11-14 YEARS                            Medal

1st            Charlotte Eagle, Rhianna Stewart & Grace Eagle                 88

2nd          Katie Graham, Sophie Young & Rhianna Stewart                  87

3rd           Abby Smyth, Ellie Ruddy & Paige Richardson                       86

 

CLASS 40 MODERN TRIO 10 YEARS AND UNDER           Medal

1st            Hope Kerr, India Adams & Kayla Magowen                           85

2nd          Juliette Stewart, Justina Pakalinskyte & Gemma Ward          84

3rd           Lizzy Hamilton, Gracie Smyth & Jessie Trimble                     83

 

CLASS 23 TAP TRIO 11-14 YEARS

1st            Eve Cooper, Alisha Reilly & Ellie Neill                                   85

 

CLASS 24 TAP TRIO 15 YEARS AND OVER                      Medal

1st            Natalia Roberts, Beth Anderson & Ella Stevenson                87

2nd          Beth Cooper, Ellen Guyle & Becky Richardson                      86


6.30 p.m.MAIN HALL 

CLASS 71 SONG & DANCE DUET 15 YEARS AND OVER           Dickson Cups (2)

1st            Juliette Roberts & Amie Woodhouse                                     88

2nd          Holly Coulter & Ellen Gyle                                                      87

3rd           Rachel Turner & Katie Turner                                                 86

 

CLASS 33 MODERN SOLO 13-14 YEARS                           Alexander Gill & Sons Cup

1st            Beth Anderson                                                                      89

2nd          Charlotte Eagle                                                                      88

3rd           Alice Grimes                                                                          87

 

CLASS 33(B) MODERN SOLO 13-14 YEARS

1st            Abby Smyth                                                                          88

2nd          Paige Richardson                                                                 87

3rd           Ellie Ruddy                                                                           86

 

CLASS 7E TAP SOLO 15-16 YEARS                                   Nixon Motors Cup

1st            Nicole Reynolds                                                                    90

2nd          Juliette Reynolds & Becky Richardson                                  89

3rd                 Mia Lyons Magill & Jade Copas                                            88

 

9.30 a..m. MAIN HALL (Portadown Town Hall)

CLASS 45 LYRICAL SOLO UNDER 5                                 Emma Liggett Cup

1st            Bella Hawkins                                                                       81

2nd          Ava Litter                                                                              80

3rd           Eva Campbell                                                                       79

 

CLASS 3X CHARACTER SOLO 7-8 YEARS                        Soye Cup

1st            Madison Steenson                                                                85

2nd          Cerys Connelly                                                                     84

3rd           Jessica Doak & Maisie Dillon                                                 83

 

CLASS 1X CHARACTER SOLO UNDER 5                          Decor Cup

1st            Edith Mitchell                                                                        81

2nd          Eva Campbell                                                                       80

3rd           Abigail Greenaway                                                                79

 

CLASS 28 MODERN SOLO UNDER 5                                 Ruth & David Webb Cup

1st            Bella Hawkins                                                                       82

2nd          Zoe McLaughlin                                                                    81

3rd           Dacota-Roise Cowan                                                            80

 

CLASS 1E TAP SOLO UNDER 5                                         The Edwin May Motors Shield

1st            Eva Campbell                                                                       79

2nd          Faith Livingston                                                                     78

 

CLASS 47 LYRICAL SOLO 7-8 YEARS                                         Kim Arlow Shield

1st            Juliette Stewart                                                                     87

2nd          Arianna Mooney                                                                   86

3rd           Grace Forde                                                                         85

 

CLASS 1A BALLET SOLO UNDER 5                                  Craigavon Trophy

1st            Charlotte McClean                                                                81

2nd          Eva Campbell                                                                       80

3rd           Bella Hawkins                                                                       79

 

1.30 P.M. MAIN HALL (Portadown Town Hall)

CLASS 46 LYRICAL SOLO 5-6 YEARS                                         Shirley Ann Cup

1st            Eva Harrison                                                                         84

2nd          Paige Watton & Savannah Strain-Wilshaw                            83

3rd           Sophie Reid & Faye Irwin                                                      82

 

CLASS 32(A) MODERN SOLO 11-12 YEARS            Portadown Joinery Works Cup

1st            Rhianna Stewart                                                                   86

2nd          Georgie Boyd                                                                       85

3rd           Gabriela Da Costa, Grace Killen & Janey Rice                      84

 

CLASS 32(B) MODERN SOLO 11-12 YEARS

1st            Rudi Hawkins                                                                        87

2nd          Lucia Pandolfi & Grace Eagle                                                86

3rd           Lila-Rose Tyson                                                                    85

 

 

6.30 p.m. MAIN HALL (Portadown Town Hall)

CLASS 27 TECHNIQUE 14 YEARS AND OVER                  Judith Freer Cup

1st            Gemma Uprichard                                                                 86

2nd          Ellie Ruddy                                                                           85

 

CLASS 7X CHARACTER SOLO 15-16 YEARS                    Jill Ritchie Cup

1st            Becky Richardson                                                                 88

2nd          Gemma Uprichard                                                                 87

3rd           Kirstie Pierson                                                                      86

 

CLASS 50(A) LYRICAL SOLO 13-14 YEARS                      Rosco Engineering Shield

1st            Beth Anderson                                                                      89

2nd          Charlotte Eagle                                                                     88

3rd           Paige Richardson                                                                  87

 

CLASS 50(B) LYRICAL SOLO 13-14 YEARS                      Rosco Engineering Shield

1st            Abby Smyth                                                                          88

2nd          Ellie Ruddy                                                                           87

3rd           Alice Grimes                                                                         86

 

CLASS 52 LYRICAL SOLO 17 YEARS AND OVER             Miss Greer Cup

1st            Rebecca Magee                                                                   88

2nd          Rachel McKenna                                                                  87

3rd           Juliette Roberts                                                                     86

 

 

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Dance Thu 3 May. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.