Dance 6

Print

2018 DANCE RESULTS

 WEDNESDAY 2 MAY 

9.30 a..m. MAIN HALL 

CLASS 45 LYRICAL SOLO UNDER 5                                 Emma Liggett Cup

1st            Bella Hawkins                                                                       81

2nd          Ava Litter                                                                               80

3rd           Eva Campbell                                                                        79

 

CLASS 3X CHARACTER SOLO 7-8 YEARS                        Soye Cup

1st            Madison Steenson                                                                85

2nd          Cerys Connelly                                                                      84

3rd           Jessica Doak & Maisie Dillon                                                83

 

CLASS 1X CHARACTER SOLO UNDER 5                          Decor Cup

1st            Edith Mitchell                                                                        81

2nd          Eva Campbell                                                                        80

3rd           Abigail Greenaway                                                                79

 

CLASS 28 MODERN SOLO UNDER 5                                 Ruth & David Webb Cup

1st            Bella Hawkins                                                                       82

2nd          Zoe McLaughlin                                                                     81

3rd           Dacota-Roise Cowan                                                            80

 

CLASS 1E TAP SOLO UNDER 5                                         The Edwin May Motors Shield

1st            Eva Campbell                                                                       79

2nd          Faith Livingston                                                                     78

 

CLASS 47 LYRICAL SOLO 7-8 YEARS                                         Kim Arlow Shield

1st            Juliette Stewart                                                                     87

2nd          Arianna Mooney                                                                    86

3rd           Grace Forde                                                                          85

 

CLASS 1A BALLET SOLO UNDER 5                                  Craigavon Trophy

1st            Charlotte McClean                                                                81

2nd          Eva Campbell                                                                        80

3rd           Bella Hawkins                                                                        79

 

1.30 P.M. MAIN HALL 

CLASS 46 LYRICAL SOLO 5-6 YEARS                                         Shirley Ann Cup

1st            Eva Harrison                                                                         84

2nd          Paige Watton & Savannah Strain-Wilshaw                           83

3rd           Sophie Reid & Faye Irwin                                                     82

 

CLASS 32(A) MODERN SOLO 11-12 YEARS            Portadown Joinery Works Cup

1st            Rhianna Stewart                                                                  86

2nd          Georgie Boyd                                                                       85

3rd           Gabriela Da Costa, Grace Killen & Janey Rice                    84

 

CLASS 32(B) MODERN SOLO 11-12 YEARS

1st            Rudi Hawkins                                                                      87

2nd          Lucia Pandolfi & Grace Eagle                                              86

3rd           Lila-Rose Tyson                                                                   85

 

 

6.30 p.m. MAIN HALL 

CLASS 27 TECHNIQUE 14 YEARS AND OVER                  Judith Freer Cup

1st            Gemma Uprichard                                                                 86

2nd          Ellie Ruddy                                                                            85

 

CLASS 7X CHARACTER SOLO 15-16 YEARS                    Jill Ritchie Cup

1st            Becky Richardson                                                                88

2nd          Gemma Uprichard                                                                87

3rd           Kirstie Pierson                                                                      86

 

CLASS 50(A) LYRICAL SOLO 13-14 YEARS                      Rosco Engineering Shield

1st            Beth Anderson                                                                     89

2nd          Charlotte Eagle                                                                    88

3rd           Paige Richardson                                                                87

 

CLASS 50(B) LYRICAL SOLO 13-14 YEARS                      Rosco Engineering Shield

1st            Abby Smyth                                                                        88

2nd          Ellie Ruddy                                                                          87

3rd           Alice Grimes                                                                        86

 

CLASS 52 LYRICAL SOLO 17 YEARS AND OVER             Miss Greer Cup

1st            Rebecca Magee                                                                  88

2nd          Rachel McKenna                                                                  87

3rd           Juliette Roberts                                                                    86

 

 

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Dance Wed 2 May. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.