Dance 4

Print

2018 DANCE RESULTS

 MONDAY 30 APRIL 

9.30 a.m. MAIN HALL 

CLASS 2X CHARACTER SOLO 5-6 YEARS                        Lazer Electrical Shield

1st            Penny Glover                                                                       82

2nd          Elissa Hewitt                                                                         81

3rd           Martha Jackson                                                                    80

 

CLASS 4X CHARACTER SOLO 9-10 YEARS                      Maragret Woods Cup

1st            Isabella Dunbar                                                                   86

2nd          Lucy Dunbar                                                                         85

3rd           Ella Richardson                                                                    84

 

CLASS 29 MODERN SOLO 5-6 YEARS                              Jackson Cup

1st            Eve Wilkins                                                                          85

2nd          Olivia Grimes                                                                        84

3rd           Ruby Bingham & Paige Watton                                            83

 

CLASS 2E TAP SOLO 5-6 YEARS                                      Lonsdale Reid Cup

1st            Olivia Grimes                                                                        84

2nd          Ella Moore                                                                             83

3rd           Hollie Morrissey & Penny Glover                                          82

 

1.30 p.m.MAIN HALL 

CLASS 4A BALLET SOLO 9-10 YEARS                              Moffatt Cup

1st            Lucy Dunbar                                                                         86

2nd          Isabella Dunbar                                                                     85

3rd           Amelia Larmour                                                                     84

 

CLASS 36 MODERN DUET 6 YEARS AND UNDER           Medal

1st            Sophie Reid & Bella Hawkins                                                81

 

CLASS 30 MODERN SOLO 7-8 YEARS                               D J Newell Tweenways Cup

1st            Jessica Doak                                                                        86

2nd          Juliette Stewart                                                                      85

3rd           Aoife O’Neill                                                                           84

 

CLASS 48 LYRICAL SOLO 9-10 YEARS                             Elizabeth Rose Cup

1st            Isabella Dunbar                                                                     85

2nd          Lucy Dunbar & Amelia Larmour                                             84

3rd           Gemma Ward                                                                         83


6.30 p.m.MAIN HALL 

CLASS 75 SONG & DANCE GROUP 12 YEARS AND UNDER Millar Aughey Shield

1st            Portadown Dance College                                                     86

 

CLASS 66 SONG & DANCE SOLO 13-14 YEARS               Leah Douglas Cup

1st            Charlotte Eagle                                                                     87

2nd          Lauren Maguire                                                                     86

3rd           Beth Anderson                                                                      85

 

CLASS 51(A) LYRICAL SOLO 15-16 YEARS                      Larah Henderson Cup

1st            Ellen Gyle                                                                             87

2nd          Naoishe Burns                                                                      86

3rd           Lucie Snowden                                                                     85

 

CLASS 51 (B) LYRICAL SOLO 15-16 YEARS

1st            Jade Copas                                                                          88

2nd          Gemma Uprichard                                                                 87

3rd           Emma Haughey                                                                    86

 

CLASS 11A BALLET DUET 11-14 YEARS                          Medal

1st            Ella Marshall & Zarah Freeburn                                             85

2nd          Lia-Rose Tyson & Rudi Hawkins                                           84

3rd           Briony Vernon & Charlotte Farmer                                        81           

 

CLASS 26 TAP GROUP 12 YEARS AND OVER                  Sharon Marks Cup

1st            Portadown Dance College                                                     88

2nd          JLM Dance (18)                                                                      87

3rd           JLM Dance (10)                                                                      86

 


 

Font Size

 natlogo

Portadown Festival is affiliated to The British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech, of  which Her Majesty the Queen is Patron.  The Association of Ulster Drama Festivals. (A.U.D.F) The Amateur Drama Council of Ireland. (A.D.C.I)
N.I. Charity Number NIC 100622
Copyright 2011 Portadown Festival - Dance Mon 30 April. Designer Joomla templates. All Rights Reserved.